Evde İnternetten Para Kazanma - İŞKUR İlanları


Evde İnternetten Para Kazanma

 • İlan Tarihi: Kasım 25, 2016
 • İş Grubu: Ek İş
  • Şehir: Türkiye
 • İşveren: Evden İş İlanları

İş Detayları

İşsizliğin yüksek olduğu, iş güvenliğinin çok da güven vermediği, maaşların ve özellikle asgari ücretin tatmin edici olmadığı şu dönemde, sizin gibi, insanların büyük çoğunluğu gerek borçlarını kapatmak gerek birikim yapmak maksadıyla kendilerine çeşitli gelir yolları üretmeye çalışıyorlar. Şüphesiz, bu gerçekten akıllıca bir strateji, ama bu gelir yollarını üretme sürecini evden yönetmek durumundaysanız ya da birincil mesleğiniz bir ek işte çalışmanızı engelliyorsa, en nihayetinde sinirleniyor ve stres altına giriyorsunuz.

Belki çocuk yetiştiren bir ev hanımısınız ya da tüm gününüzü verebilecek durumda değilsiniz. Hatta tam zamanlı bir işte çalışamayacak kadar yaşlı olabilirsiniz. Ve hatta her gün evinizden dışarı çıkmanızı engelleyecek durumda sakatlanmış ya da malul duruma da gelmiş olabilirsiniz. Her ne sebep olursa olsun, eğer tüm gününüz boyunca evde tıkılıp kaldıysanız, muhtemelen düşünceniz kendi işinizi kurmak ya da evden para kazanmanın yollarını aramak gibi çeşitli yönlere eğilmiş olabilir.

İyi haber: Tam olarak şu anda oturduğunuz yerden, yani internet üzerinden para kazanmanın birçok yasal yolu bulunmakta. Bunlardan bazıları kendi küçük işletmenizi içerirken bir diğer kısmı da evinizden çalışmanızı sağlayan home office çalışma mantığıyla bir başkasının işi için çalışmanız anlamına gelir.

Ancak bu girişimlerin tuzaklar ve zorluklarla dolu olduğunu da kabul etmek gerekir. Bu yüzden, evden para kazanma yollarına göz atmadan önce kaçınmanız gereken birkaç önemli şeyi incelemekte yarar bulunmakta. Malesef, özellikle evde internetten para kazanmak gibi bir masum gayeniz varsa, aynı zamanda özellikle ekonomik olarak sıkıntıların baş gösterdiği şu dönemde dolandırıcıların da hedefi haline dönüşüyorsunuz. Ama şu basit kuralları zihninizin bir yerine yazarsanız, sözünü ettiğimiz evden para kazandırma dolandırıcılarının bir kurbanı olmayacağınızı garanti edebiliriz.

Kaçınmanız Gereken Dolandırıcılık Çeşitleri

Para İsteyenler
Tabii ki yeni bir işe başlarken işletme lisansları, izinleri, materyaller ile bazı reklamcılık ve pazarlama giderleri gibi ufak yasal masrafların olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Ancak birinin ürününü sattığınız için onlara kesinlikle para ödemek zorunda değilsiniz, ama dolandırıcıların en önemli yollarından biri de budur. Dolandırıcılar bir işletmenin nasıl yönetildiğini anlatan işe yaramaz bilgiye ya da bir ürün oluşturulmasında kullanılan standartların altındaki materyallere para ödemeleri için insanları kandırırlar.

Hatta bazı dolandırıcılık yöntemleri belirli bir iş kolunda nasıl para kazanıldığını anlatan “eğitim” kitapları ya da CD’leri için para ödemenizi bile içerir. Bir diğer kısmı da sözümona epey fazla satacağınız “özel” ürünler için para isterler. Aklınızda bulunsun, bu dümenlerden uzak durunuz. Ve her zaman hatırlayın ki bir işe girmek için asla para ödemek zorunda değilsiniz. Eğer biri sizden para ödemenizi isterse, o kişinin kesinlikle bir dolandırıcı olduğundan emin olabilirsiniz.

“Kolayca Para Kazanma” Dümenleri
“Kolayca Para Kazanma” dümenleri yalnıca bir kişiye kolayca para kazandırır: dümenci. Siz değil. Bu soytarıların bir sonraki kurbanı olmayın. Eğer gerekli zaman ve çabayı vermeye hazırsanız uygulanabilir bir iş kurma ya da muhteşem bir işte güvenilir bir ev çalışanı haline gelme şansına her zaman sahipsiniz.

Ama kolay para kazanma yollarını arıyorsanız, muhtemelen bir sürü fatura ve işe yaramaz bilgi ile uğraşmak zorunda kalacaksınız demektir. Örneğin sıfır tecrübe ve çok kısa süre içerisinde para kazanacağınızı iddia eden internet siteleriyle karşılaştığınızda bu heriflerin sizin cüzdanınıza el koymaya niyeti olduğuna son kuruşunuza kadar iddiaya girebilirsiniz.

Fazlasıyla İyi Para Kazandıran Teklifler
İş bulmak için belki de aşırı derecede ümitsiz durumda olabilirsiniz, ama bu gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflere hemen zıplamanızı gerektirmez. Örneğin meşhur bir seri ilan sitesinde gerçekleştiği gibi, yeni insanları “işe alan” sahte işverenlerin “yanlışlıkla” bu çalışanlara yüksek miktarda maaş göndermesi durumunda buna benzer bir durum gerçekleşmişti. Ardından bu sözde işverenler kurbanlarından ödeme farkını geri ödemelerini istemiş, ancak birkaç hafta sonra, bankanın fark ettiği üzere aslında işverenlerin yolladığı ilk ödemenin karşılıksız bir çek olduğu ortaya çıkmış. Bunun sonunda, evden para kazanmak isteyen insanlar yüzlerce ve hatta bazen binlerce lira borçlu çıkarılarak zor durumda kalmışlar. Yani demem o ki, eğer bir iş teklifi gerçek olamayacak kadar iyiyse, çok yüksek olasılıkla zaten gerçek değildir.

Söz konusu bu üç nokta ilk bakışta çok basit bir şekilde sağduyu bilgisi gibi görülebilir, ama gerçek şu ki, bu dolandırıcılık faaliyetlerini yürüen kişiler yaptıkları işte gerçekten çok iyiler. Ve bu adamlar sözde “iş imkanları”nı o kadar iyi sunuyorlar ki, neredeyse hiç kimse bu dolandırıcılık biçiminin farkına bile varmıyor ki birçok aklıselim insanı bile dolandırabiliyorlar.

Evden Para Kazanmanın En İyi 6 Yolu

Kaçınmanız gereken şeylerden bahsettiğimize göre artık sizin ve ailenizin ihtiyaç duyduğu ekstra parayı kazandıracak evden ek iş yaparak para kazanma yollarına göz atabiliriz.

Makale Yazarak Para Kazanma: Kelimelerinizi Satın
Evden para kazanma yollarından en iyi bildiğim olan makale yazarak para kazanma yöntemiyle başlasam iyi olur gibi. 20 yıl önce makale yazarı olarak başladığımda, işler çok daha farklıydı. Genelde dergiler için yazardım, ve taslaklar ile soruları iletmek için geleneksel posta yöntemlerini kullanmak zorunaydım. Bazen editörlerden geri dönüş almak için haftalarca beklerdim. Ayrıca ifade etmeliyim ki çok fazla insan bu kadar sabırlı değildir, ve yalnızca birkaç kişi bu işten gerçekten para kazanabilecek kadar dayanabilmişti.

Ama internetle beraber her şey değişti. Bugün, anında bir makale yazarı olmaya karar verebilirsiniz, ve eğer biraz da şansınız varsa karar verdiğiniz gün içerisinde bir iş alabilirsiniz bile. Net bir şekilde, yetenekleriniz ve eğitiminizin kalitesine göre aldığınız projeler ve makale başına alacağınız ücretler de doğru orantılı olarak kaliteli olacaktır.

Makale yazarları bugünlerde çeşitli yerler arasından seçim yapabilmekteler. İnternet üzerinden ya da basılı olan dergiler için yazabilirsiniz. Kendi sitenizi kurarak ya da bir başkasının sitesi üzerinden blog yazabilirsiniz. İnternet üzerinde yeni makalelerin alıcısı epey geniş, ve üzerinden geçilecek bir sürü konu da bulunmakta.

Ek olarak, kitap basan şirketler de devamlı gelecek büyük kitap üzerinde aranıyorlar. İnsanlar satış mektuplarına, ürün bilgilerine, internet sitesi kopyalarına, ve e-kitaplara ihtiyaç duyuyorlar. Bir başka deyişle, yapılacak bir okyanus dolusu iş bulunmakta, ve eğer hırlı bir yazarsanız, bu okyanusa dalıp karınızı elde edebilirsiniz.

Eğer evden makale yazarak para kazanmak istiyorsanız başlamadan önce şu listeyi aklınızda bulundurmanızı öneririm.

Örnek metinler: Kendi işinizi pazarlamaya tamamen başlamadan önce örnek metinlere ihtiyacınız vardır. İlk olarak hangi alana eğileceğinize karar verin ve ardından bu konuyla ilgili örnek metinler bulun ya da üretin. Örneğin, blog yazma işini deneyecekseniz önce bazı başarılı blogları iyice değerlendirin, ve ardından örnek metin olarak kullanacağınız birkaç içerik hazırlayın. Bu işi yazmayı düşündüğünüz her konu için yapın.
Araçlar: Evden makale yazarı olarak çalışırken çok fazla şeye ihtiyacınız yok, ama kesinlikle bulundurmanız gereken birkaç araç var. En önemlisi bilgisayarınız olacak. Fiyatını karşılayabileceğiniz en hızlı internet erişimini satın almalısınız. Nasıl bir bilgisayar kullandığınızın çok da bir önemi yok. Yalnızca o bilgisayarla epey zaman geçirdiğinizde rahat olabileceğinizden emin olun. Müşterilerinizin büyük çoğunluğu aldığınız işi bir Microsoft Word dosyası olarak iletmenizi isteyecektir, bu yüzden kullandığınız programların birbiriyle uyumlu olduğundan emin olun. Ek olarak, bilgisayar başında epey fazla zaman geçireceğinizden dolayı uygun bir aydınlatmayla birlikte güzel bir çalışma ortamına sahip olduğunuzdan da emin olun. Bazı müşteriler size telefon ya da Skype aracılığıyla ulaşmak isteyecektir. Bu yüzden, ikisinin de ulaşılabilir durumda olması gerekiyor.
İş Kurulları: Bu işe ilk başladığınızda, doğal olarak iş için bakınmaya başlayacaksınız, ve makale yazarak para kazanmak için arayacağınız en iyi yer internet üzerinde aracılık eden iş kurullarıdır. Küçük bir Google aramasıyla internet üzerinden makale yazarak para kazanabileceğiniz sitelere erişebilirsiniz. Bu tür siteler bireyler ve şirketlerin projeler paylaşmasına ve internetten ek iş yaparak para kazanmak isteyen insanların bu projelere teklif vermelerine izin veren sistemlerdir. Bu sitelere bir göz atın ve başlangıçta ücretsiz erişim için üyelik açın ve ilginizi çeken projelere teklif vermeye başlayın. İlk etapta rutininizi oluşturmak biraz deneme ve yanılma süresi alacaktır, ancak bu rutini yakalayınca işler akmaya başlayacaktır.
Devamlılık ve Sadakat: Makale yazarlığı işleri takip ederken yüksek bir devamlılık göstermeniz gerekmektedir. Bu iş kolu özneldir, ve bir kişi yazım tarzınızı beğenirken bir diğeri beğenmeyebilir. Size önerim sağlam ve iyi işler üretmek için elinizden gelen en iyisini yapmanız ve müşterileriniz için yapabileceğinizin en iyisini ortaya koymak için de sadakatinize bağlı kalın. Yalnızca bu iki şeye bağlı kalarak bile makale yazarlığı yarışında rakiplerinizin epey önünde yer alabilirsiniz.
Özel Ders Vererek Para Kazanma
Evde ek iş yaparak para kazanmanın bir başka güzel yolu da özel ders vererek tecrübelerinizi ve bilgi birikiminizi satmaktır. Örneğin, spor yapmaktan iyi anlıyorsanız, evinizin geniş bir bölgesinde bir spor sınıfı açabilirsiniz. Unutmayın ki, insanlar yemek yapmaktan bahçıvanlığa ve sabun ya da mum yapmaya kadar birçok bilgi alanında bir şeyler öğrenmek için para vermek isterler. Bir müzik aleti çalmak, çocuk doğurtmak, dans etmek, köpek eğitmek, yoga ve hatta yabancı dil eğitimi bile uzman sınıfları oluşturmak için muhteşem konu başlıklarından yalnızca birkaçıdır.

Özel ders vermedeki en önemli nokta, verilen dersin eşi benzeri bulunmaz ve çok kuvvetli olduğunun gösterilmesidir. Mesela yalnızca yemek yapma dersi vermeyin; yeni spesiyal yemek tarifleri fikirleriyle gelin. Marketlerde çok satan ürünleri yerinden edebilecek tarifler öğretebilirsiniz. İhtimaller sonsuzdur, ve devamlı bir şekilde eğitsel ve eğlenceli dersler sunarsanız tekrar tekrar kayıt olmak isteyenler bulabilirsiniz. Unutmayın, bu tarz işlerde en önemli şey çevre oluşturmak ve onların bir şekilde ağızdan ağıza sizin işinizi yayması önemlidir.

Ama kendi derslerinize ev sahipliği yapmakta başarılı olmak için biraz ciddi planlama ve detaylara önem vermek gerekiyor. Göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin bir taslağı olarak şunlara bakabilirsiniz:

Fikriniz: Spor dersleri sunacağınızı söylemeniz yeterli değildir. Vereceğiniz dersleri alacak olanlar paralarının karşılığında tam olarak ne alacaklarını bilmek isteyeceklerdir, ve bunu etkili ve net bir şekilde açıklamak tamamen size düşecek. Potansiyel katılımcılara bir çeşit satış konuşması yaptığınızın bilincinde olmanız gerekmektedir. Ve konu başlığınızı keskin çizgilerle çizmek zorundasınız.
Program çizelgeniz: Hangi sıklıkla ders vereceğinize ve hangi zamanların sizin için uygun olacağına önceden karar verin. Örneğin yabancı dil dersi vermeyi düşünüyorsanız her hafta aynı günde verilen düzenli bir ders planına uyulmasını isteyeceksinizdir. Ama onun yerine bir dersin diğeriyle ters düşmeyeceği durumlardan biri olarak yemek tarifi dersleri vermeyi düşünüyorsanız muhtemelen biraz daha esnek bir program uygulayabilirsiniz.
Haftalar ya da aylar sürecek bir taahhütte bulunduğunuzu ve dersleri iptal etmek isteyemeyeceğinizi aklınızda bulundurun.
Dahası, muhtemel katılımcılarınızı ciddi bir şekilde ele alıp hangi program çizelgelerinin onlar için daha uygun olacağına karar verin. Örneğin, bir özel ders vermeyi planlıyorsanız, açıkça bir şekilde bunu okul saatleri içerisinde veremeyeceğinizin bilincinde olun. Aynı şekilde, küçük çocuk sahibi ev hanımlarına vermeyi planladığınız ders aynı zamanda çocuk bakımı da içermelidir ya da annelerin çocukların bakımında daha fazla yardım alabileceği saatler olan gece saatlerinde ayarlanmalıdır. Gelecekte ders vermeyi planladığınız öğrencilerinizin program çizelgeleri ve sizinki arasındaki hassas dengeyi bulun.
Dersinizin fiyatı: Vereceğiniz dersler için bir fiyat belirlerken muhtemel müşterilerinizin diğer seçeneklerini de değerlendirerek işe başlayın. Yemek tarifi dersleri vermeyi planlıyorsanız benzer ticari müesseseleri ve diğer evde eğitim veren insanları arayıp fiyat alın. Kendi yeteneğiniz ile diğerlerinin sunduğu hizmetleri karşılaştırın ve ona göre bir fiyat belirleyin. Ticari müesseselerin verdiği ücretlerden her zaman biraz daha düşük fiyat belirlemeniz gerecektir ki bu sizin satış noktalarınızdan biri olsun: daha düşük paraya uzman bilgisi.
Kampanyalarınız: Ders başı ücret belirlemenin dışında aynı zamanda insanların bir dersten daha fazlasına kayıt olmalarını sağlayacak paket kampanyalar da önerin. Örneğin, sabun yapımı üzerine bir ders vermeyi planlıyorsanız, dersleri tek tek sunarken aynı zamanda bir grup halinde de indirimli olarak sunun. İnsanlar taze çiçeklerle ev yapımı sabun yapma dersi satın alabilirken aynı zamanda onlara taze bitkiler ve çocuk sabunu yapımında plastik oyuncakların falan da kullanılarak yapılabileceğini öğrendikleri bir paket ders de satın alabilsinler. Her şeye rağmen, derslerinizin fiyatını belirlerken alıcının her zaman verdiği para karşılığında çok fazla şey aldığını hissetmelerini sağlamanız gerektiğini hatırlayın. Ve bu ders işini eğlenceli bir atmosferde sağlayabilirseniz çok yüksek olasılıkla gelecekte açacağınız derslere tekrar tekrar gelmeye devam ederken aynı zamanda arkadaşlarını da getireceklerdir.
Reklamlarınız: Başarının en önemli noktası verdiğiniz derslerin insanlar tarafından bir çeşit fısıltı gazetesi mantığıyla kendi aralarında konuşulmasını sağlamaktır. Pazarlama çabalarınız içinde arkadaşlar arasında yapılan konuşmalarda dersinzden bahsetmesi önemli bir rol oynayacaktır çünkü insanlar arkadaşlarıyla beraber derslere katılmayı severler. Yine de yalnızca arkadaşlara ve ailenize bağlı kalmayın. Marketlere, yolda gördüğünüz elektrik direklerine ya da bakılacağını çok düşündüğünüz çeşitli yerlere ilanlarınızı da asın. Ve kesinlikle internette de varlığınızı hissettirmek isteyeceksinizdir ki bölgenizde vereceğiniz dersleri arayan insanlar sizi bulabilsin. İşe bir web sitesi oluşturarak başlayabilirsiniz ve ardından dijital medyayı kullanarak mesajınızı yayabilirsiniz. Ve mahallenizin de işiniz için bir kaynak olduğunu unutmayın. Komşularınızı ziyaret edin, ve en azından günde bir kişiye bile uğrasanız yeni işiniz hakkında insanları bilgilendirin.
Oda Kiralayarak Para Kazanma: Airbnb
Boş bir yatak odası ve banyonuz ve başka insanların evinizde kalmasına tolerans gösterebiliyorsanız evinizin odalarını kiraya vererek insanların evinizde konaklamasını sağlayarak para kazanabilirsiniz. Günlük seyahatçiler genelde rahat bir yatak ve kahvaltı ararlar, ki özellikle devamlı seyahat eden insanlar otellerden ve ucuz pansiyonlardan bıkmıştır.

Eviniz kesinlikle ana akım steril ortamlar ve sıradan dekora sahip otellerden daha çekici duracaktır. Akıllı ev sahipleri evlerindeki boş odalardan yararlanıyor ve seyahatçilere sıcak ve arkadaş canlısı bir ortamda güzel bir tecrübe sunarak iyi para kazanıyorlar.

Bu işin en iyi özelliği de kiralık oda kullanan insanlar genelde özellikle edinecekleri tecrübeye daha çok para ödeme eğilimi gösteriyorlar. Problem ise bu alanda epey yüksek bir rekabet olduğu gerçeği, dolayısıyla bu yoldan para kazanmanın sizin için doğru bir yol olduğunu düşünüyorsanız evinizi misafirleriniz için akılda kalır bir tecrübe ortamı olarak tasarlamanız gerekiyor. Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenlerin bir listesi olarak şunları önerebilirim:

Muhit: En başarılı kiralık odalar hava alanlarına, şehrin tarihi bölgelerine ya da turistlerin ilgisini çeken yerlerine ulaşımı kolay olanlardır. Bunun nedeni de oda kiralama eğilimi olan misafirlerin en yoğun iki tipinin sıradan otel odalarından sıkılmış olan iş seyahatine çıkmış insanlar ve unutulmaz bir tecrübe arayan aileler olmasıdır. Tabii muhit önemli derken oda kiralama işinden başarılı olamayacağınızı söylemiyorum, ama eğer muhit iyi değilse başarıya ulaşabilmeniz için daha çok çalışmak zorunda kalacaksınız.
Rahatlık: Oda kiralama işinde başarılı olmak için yapmanız gereken belki de en önemli nokta müşterileriniz ya da misafirlerinizin mümkün olduğunda en rahat biçimde konaklamalarını sağlamak olacaktır. Müşterilerinizin evden uzakta bile olsalar rahat bir şekilde dinlenebilme tecrübesine para verdiklerini aklınızdan hiç çıkarmayın. Denemek için evinizde kiralamayı düşündüğünüz odada bir gece geçirip bir misafirin bakış açısından değerlendirin. Sıcaklık uygun mu? Banyo odada mı, ya da en azından özel durumdayken odadan makul bir uzaklıkta mı? Yatak rahat ve davetkar mı? Yastıklar? Yatak odasının iç tasarımı, renklerle birlikte, rahatlatıcı mı? Evin içindeki gürültüyü duyrabiliyor musunuz, ya da kendi dünyanızda hissedebiliyor musunuz? Tüm bunlar kendinize sormanız gereken önemli sorular, ve yanıtlar misafirlerinizin odanızı önerip önermeyecekleri ya da bir daha geldiklerinde kalıp kalmayacaklarını belirleyici noktalardır. Yıllar boyu yaşadığınız tüm büyük ya da küçük rahatsızlıklar hakkında düşünün ve para ödeyerek odayı kiralayan bir misafirin bu sorunlara yalnızca bir gece dahi tolerans göstermeme ihtimalini aklınızda bulundurun. En başta bu sorunları düzeltmek için küçük bir miktar para ödemek durumunda kalabilirsiniz.
Yiyecek: Oda kiralama işnde ikinci nokta da en azından birincisi kadar önemli. Oda kiralayan insanların bazıları misafirlerine sıradan otel kahvaltısı sunmayı denemişler, ama en başarılı ev sahipleri de misafirlerinde uzun süreli bir etki bırakan kahvaltı ya da yemek hizmetini sunanlar olmuş. Yaratıcı olabilir ve bulunduğunuz bölgeye göre geleneksel bir kahvaltı sunabilirsiniz. Örneğin, eviniz Ege bölgesindeyse zeytinyağlıların bol olduğu bir kahvaltı sunmak en iyisidir. Ya da neye karar verirseniz verin, sunacağınız yemeği hatırda kalıcı bir halde sunun ve misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamaya dikkat edin. Akılda kalıcı olun ki reklamınız yapılsın.
Hizmet: Oda kiralama işinde başarının bir başka boyutu da ev sahibinin sunduğu hizmet düzeyidir. Yalnızca bir oda değil, bir deneyim sunuyorsunuz. Gezilecek yerlerle ilgili bir gün planı yapıyorlarsa mesela, planlarını çizmelerine yardımcı olabilirsiniz. Eğer bir işadamı bir sunum için kopyalara ihtiyaç duyuyorsa gidip bunu halletmeyi önerebilirsiniz. Unutmayın, ev sahibi olarak işiniz misafirlerinizin mümkün olduğunca en rahat şekilde evinizde kalmalarını sağlamaktır. Başarılı olursanız sizi hatırlarlar ve şehrinizi bir daha ziyaret ettiklerinde size gelirler.
Reklamcılık: Oda kiraladığınızı çevrenize söyleyene kadar evinizde bir misafir ağırlayamayacaksınız. Bu işe yerel olarak evinizin önüne, apartmanınızın girişine falan bir ilan koyarak başlayabilirsiniz ya da yine arkadaşlarınız ve aileniz aracılığıyla da oda kiraladığınız bilgisini yayabilirsiniz. Ardından küçük bir internet sitesi açın ve Google gibi arama motorlarının bölgenizde kalmak için yer aramada kullanacakları anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmaya çalışın. Ek olarak, Airbnb gibi yalnızca oda kiralama işiyle ilgili özel olarak çalışan ve oda kiralayanlarla oda kiralamak isteyen müşterileri buluşturan internet siteleri bulunmakta.
El İşleri Yaparak Para Kazanma
Güzel el işleri yapabilmek gibi hünerleriniz varsa kesinlikle evden para kazanılacak bir zamanda dünyaya geldiğinizi söyleyebilirim. Vintage ve evde yapılmış ürünlerin yaygın kullanımının artışı duracakmış gibi görünmüyor.Artı, internet de bu eşyalarla dolu.

Örneğin yurt dışında yıllardır kullanımda olan ve ülkemizde de yavaş yavaş kullanımı artmaya başlamış olan Etsy adlı bir internet sitesi evde el işi yapan insanların ürünlerini makul fiyatlara satmalarını sağlayan ve devamlı gelişmeye devam eden internet sitelerinden yalnızca biridir. Etsy üzerinde hediyelik eşyalardan kıyafetlere ve yiyeceklere kadar binlerce listeleme seçeneğiyle 40’tan fazla kategori barındırmakta. Ve ürünlerin fiyatı da makul, kendi internet sitenizin de listeleme başına yalnızca 50 kuruşa Etsy üzerinden tanıtımını yapabiliyorsunuz.

Etsy ve benzer internet siteleri üzerinden satış yapmak da aynı zamanda bir çeşit sanat haline elmiş durumda, ve bu pazaryerlerinde başarıya ulaşmak epey çalışma ve planlama gerektiriyor. Kendi sanatınız başlı başına bir tam zamanlı iş, ama zeki bir işadamı olabilmek için de epey zaman harcamanız gerekmekte. Başlarken dikkate alınması gereken önerilerin listesi şöyle:

Araştırma: Ne gibi ürünler üreteceğinize karar vermeden önce başkalarının ne sattığını bilmeniz gerekiyor. Birçok kişi el yapımı ürünler satıyor, ama yaptığı el işlerinin kendine has bir duruşu olmasını sağlayanlar gerçekten ortaya çıkanlar. Ürün hakkında karar verdikten sonra, Etsy üzerinden diğer satıcılara bir göz atın ve neyi nasıl sunduklarından haberdar olun, ve bunu daha ilgi çekici bir şekilde nasıl yapacağınızı düşünmeye başlayın.
Sadakat: Etsy üzerinde başarılı dükkanlar işleten insanlar el işi yapmaktan da ötesini yaptıklarını söylüyorlar. Gittikleri her yere kartlarını bırakıyorlar, kendi siteleri hakkında blog yazıyorlar ve neredeyse tüm boş zamanlarını kendi işlerinin reklamını nasıl yapacaklarını düşünerek geçiriyorlar. Bir diğer değişle, gerçekten başarılı olmak için bu işe tam zamanlı çalışıyormuşsunuz gibi davranmanız gerekiyor.
Fotoğraflar: Müşterileriniz ürünlerinize dokunamayacakları için onların ürünlerinizi mümkün olduğunca bir çok görsel ile hissetmelerini sağlamanız durumunda kalıyorsunuz. Bunu da doğal olarak fotoğraflarla yapacaksınız, ama sıradan fotoğraflarla değil. Bu fotoğraflar göze hitap etmeli ve ürünleri fantastik bir şekilde göstermeli. Fotoğrafçılık sanatını öğrenmeniz gerekecek ve bununla ilgilenemeyecekseniz de birinin bunu sizin için yapmasına ihtiyaç duyabileceksiniz. Evet, bu durum tam olarak bu kadar önemli.
Seçenekler: Endüstrinin içinden kişilerin verdiği bilgilere göre Etsy’de başarılı olmanın en önemli noktalarından biri de seçeneklerdir. Aslında, ciddi dükkan sahiplerinin çoğunun maksadı en azından 200 ürünü satışta bulundurmaktır. Eğer tüm bu ürünleri kendiniz yapıyorsanız bu epey yüksek bir zaman harcanacağı anlamına geliyor. Ama müşterilerinize ne kadar çok seçenek sunarsanız satış yapma şansınız da o kadar yüksek olur.
Dikiş Nakış: Terzilik Yaparak Para Kazanma
Dikiş nakış yapabilme yeteneğiniz varsa bu alanda geniş bir seçenek yelpazesine sahipsiniz. Bu becerilere sahipseniz yapabileceğiniz her türlü işi yalnızca bir dakikalığına düşünün. Düzenlemeler ve tasarımlar yapabilirsiniz, evlilik kıyafetleri, kişiye özel kıyafetler dikebilir ve buna benzer çeşitli terzilik faaliyetleri yürüterek evden para kazanabilirsiniz.

Sepetler, çantalar, özel nevresim takımları, perdeler ve süs minderleri yapabilirsiniz. Ve hatta çok özel yerlerde kullanılacak özel kumaşlardan minderler ya da reklamlarda falan kullanılacak çeşitli ürünler dikebilirsiniz.

Kısacası, eğer dikiş nakış yapabiliyorsanız, aranan işçisiniz. Ama evde dikiş nakış işinde de yalnızca tabelanızı asmanın ötesinde karşılaşacağınız bazı problem var. Gelin bunlara da göz atalım:

Ekipman: İhtiyaç duyacağınız en büyük ve en önemli ekipman kaliteli bir dikiş makinesi olacaktır. 300 liraya da dikiş makineleri bulunabiliyor, ama sizin kullanacağınız cebinize göre en iyisi olacağı için yaklaşık 2500 lira gibi bir fiyatta olacaktır. Diğer ekipmanlar da hangi konuda özelleşmek istiyorsanız ona göre değişecektir. Mesela, kişiye özel perdeler yapmak isteyecekseniz overlok makinesine de ihtiyaç duyabilirsiniz.
Yetenek: Başkaları için dikiş nakış ya da terzilik yapacaksanız bu yöndeki yeteneklerinizin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Henüz çıraklık durumunaysanız bu işte para kazanabilmek için yeteneklerinizi daha çok geliştirmek için beklemeniz gerekiyor. İnsanlar gelinliklerini size yaptıracaksa onların güvenini sağlamak için elinizden gelen en iyi şekilde, hatta mümkünse ortalamanın da epey üzerinde bir iş çıkarmanız lazım.
Belgelendirme: Aynı zamanda hem evden hem de ev dışından bir sürü müşteriniz olacağından dolayı bu tür bir işi yapmak için bir belgeye ihtiyaç duyup duymadığınızı yerel yetkililere, belediyelere sormanız iyi olur.
Reklamcılık: Terzilik yaptığınızı etrafınıza duyurmanız gerekecek, ve başlangıç için en iyi seçim akrabalarınız, arkadaşlarınız ve komşularınızdır. Tüm bunların terzilik yaptığınızdan haberi olduğundan ve kartınızı tanıdıklarına ulaştırmak isteyeceklerinden emin olun. Ek olarak, yerel kumaş dükkanlarına da ilanlar asmanız ve biri sorduğunda size yönlendirmelerini sağlayabilmek için çalışanları da tanımanız iyi olur. Ve her işletme bir internet sitesine sahip olmalı, ve sizin işiniz de bir istisna değil. Bu internet sitesine yaptığınız işlerin basit taslaklarını koyabilir ve muhtemel müşterilerinizi de ne tür fiyatlarla karşılaşacakları hakkında bilgilendirebilirsiniz. Son olarak, terzilikle ilgili çeşitli topluluklara üye olarak sizinle aynı işi yapan insanların neler yaptığından haberdar olabilirsiniz.
İkinci El Kitap Satıp Para Kazanma
Geçen hafta sonu bir emlakçıda çalışıyordum ve bir kadın gelip hiç satılık kitap var mı diye sordu. Kadına kitap koleksiyonunu gösterdikten sonra taşınabilir bir badkod okuyucuyla kitapları taramaya başladı. Ne yaptığını merak edip kadına ne yaptığını sordum.

Kadın bit pazarı gibi yerlerden bu tür kitapları alıp Gittigidiyor, Sahibinden gibi sitelerden bu kitapları sattığını söyledi. Ve barkod tarayıcıyla da alacağı kitapların ortalama ne kadar sürede ve kaç paraya satılacağını belirlemek için kullanıyormuş. Bana bu işle tam zamanlı bir iş gibi hayatını idame ettiğini söyledi.

Böylelikle, bu tür bir işin nasıl yürütüleceğine ve ikinci el kitap satarak nasıl para kazanılacağına dair de haberim olmuştur. Bu işi yaparken bilmeniz gerekenler de şunlar:

Mali durumlar: Basit matematiğiniz iyi olmalı ve hızlı kararlar verebilmeniz gerek. Bir kitaba ne kadar para verdiğinizi iyi ayarlamalı ve bunu satarken gidecek harcamaların da iyi bir listesini tutmalısınız. Örneğin, bir internet sitesi üzerinden satış yapıyorsanız satışlardan komisyon aldıklarını bilmeniz gerekiyor. Ek olarak, Gittigidiyor gibi internet siteleri de her kitap için bir listeleme ücreti isteyecektir. Paranızın PayPal gibi bir site üzerinden gönderilmesini isteyecekseniz de kitap başı işlem ücreti ödeyecekseiniz. Eğer dikkatli olmazsanız bu tür ekstra ücretler karınızı hızlıca düşürecektir.
Depolama: İşinizi ne kadar büyüttüğünüze göre kitapları tutmak için boş bir odaya ihtiyacınız olabilir. Aynı zamanda bu oda için bir tembellik ve düzensizlik gibi bir lüksünüz de olmaz. Kitapları iyi bir durumda saklamalısınız ve birisi herhangi bir kitabı istediğinde onu hemen bulabilmelisiniz. Mesela, bir kitabı “yeni gibi” durumunda listelerseniz ve sayfalar depolama sırasında bozulursa birisi kitabı alıp kitabın halini beğenmezse başınız belaya girebilir.
Kargolama: Bir kitap satıldıktan sonra bunu kargolamak için yalnızca birkaç gününüz olacak, hatta bir de iki gün ya da ertesi gün kargolama seçeneği de eklediyseniz daha da kısa bir zamanda bu işi halletmeniz gerekecek. Ve kargoya mümkün olduğunca az para vermek isteyeceğinizden dolayı sağlam bir plan tasarlamanız da önemli teşkil edecek. Bu işi yapan insanların çoğu genelde belirli günlerde kargo yapıyorlar – haftada üç gün gibi – ve kargo ofisine bir ya da birkaç büyük yolculuk yapıp işi halletmiş oluyorlar. Paketin içinde kitaptan başka bir şey yoksa bunu en ucuz seçenekle yollayabiliyorsunuz. Son olarak, kitaplarınız teslimat sırasında zarar görmeyecek şekilde paketlenmeli.
Derecelendirmeler, puanlar: Birisi sizden bir kitap alırsa doğal olarak bu satış hakkında bir derecelendirme puanı verme hakkı olacaktır. Bu noktada önceki müşterileriniz diğer potansiyel müşterilere kitabın durumunun açıkladığınız gibi olup olmadığınız, zamanında postalanıp postalanmadığınız ve iletişiminizin olumlu ve yardımsever bir şekilde mi olduğu hakkında düşündüklerini söyleyeceklerdir. Yalnızca bir kötü derecelendirme bile satışları düşürebilir ve birkaç kötü yorum tamamen satışlarınızın durmasına bile neden olabilir. Müşteri hizmetleri konusunda kendinizi geliştirin ve dereceleriniz şirketinizin gelişmesine yardımcı olsun.
Güncellik: Devamlı değişen bu iş kolunda güncel kalmanız çok önemli. Bunu da sizinle aynı işi yapan diğer insanların bulunduğu internet üzerindeki toplulukları takip ederek yapabilirsiniz.
Son Söz

Bazı insanlara göre iş yalnızca ofiste, fabrikada, dükkanda ya da ev harici her yerde yapılabilir. Hatta onlara göre, ek iş bile ev harici yapılmalıdır. Diğerleri için, home-office ya da evden çalışarak iş yapmak ek iş ve hatta birincil iş için gayet uygun bir yoldur. Siz de evden ek iş yaparak para kazanmanın makul olduğunu düşünüyorsanız sizler için de eşi benzeri olmayan fırsatlar bulunmakta, ancak evden ek iş yapmanın zorlukları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Ancak, siz siz olun hayatınızın geri kalanının dengesini kaydırmadan rahatça işinize odaklanabileceğinizi sağlayan bir zaman planlaması yapmayı es geçmeyin. Ve her zaman dolandırıcılıklar ve aldatmacalar konusunda tedbiri elden bırakmayın. Tek başınızayken zaman çizelgeniz üzerinde biraz daha rahat davranabilirsiniz, ama bir şirketin sağlayacağı korumayı kaybetmiş olursunuz.

Bu yazdıklarım evden tek başınıza para kazanma yollarından yalnızca altı tanesi. İş fırsatlarının azaldığı ve işsizliğin arttığı şu günlerde işleri kendi elinize alıp bir şeyler başarabilme imkanınızın olduğunu bilmek sizce de güzel bir şey değil mi?

Benzer İlanlar • GENEL BAŞVURU
  ÖZ GÜVERTE DENİZCİLİK

  Yüksek maaşla gemi personelleri aranmaktadır. İş yerleştirme sözleşmesi yapılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı (uluslararası) Gemi ve özel yatlarda görev alacak, Personeller aranmaktadır. Gemi ve yatlarda çalışabilir, denizlerde iyi bir kazanç ve mesle...

  Şubat 6, 2017


  İlanı Gör

 • IKEA Yarı Zamanlı Satış Ekibi Üyesi Alım İlanı
  IKEA

  IKEA, yarı zamanlı olarak görev yapacak yeni takım arkadaşları aramaktadır. IKEA, Türkiye'nin dört bir noktasında hizmet vermekte olan, mobilya ve çeşitli aksesuarları üretip satışını yapan ünlü perakende satış kuruluşlarındandır. IKEA'nın İzmir'in F...

  Ocak 30, 2017


  İlanı Gör

 • Yemek Sepeti Sosyal Medya Stajyeri Alım İlanı
  Yemek Sepeti

  Yemek Sepeti, ikinci bir işe sahip olmak isteyenler , ek iş yapmak isteyenler için yeni bir ilan açtı. Yemek Sepeti, şuan da Türkiye'nin hemen hemen tüm popüler restoranlarının kayıt olup sipariş aldıkları online bir sistemdir. Yemek Sepeti için yeme...

  Ocak 4, 2017


  İlanı Gör