Vatandaşlık Verilen Suriyeliler Memur Olabilecek!

1051 views

Memur olabilmek için bütün bir yıl Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi Suriyeli mülteciler de, kendilerine verilen giriş kartıyla artık memur olabilecekler. 2 milyon Suriyeli mültecinin yaşadığı ülkemizde bunlardan 100 bini 657 tabi memur olabilecek. Özel yapılacak olan sınav ile memur olabilecek olan mülteciler devletin farklı kurum ve kuruluşlarında yardımcı hizmetlerde çalıştırılacak.

Türkiye’de Suriyeli mültecilere kadro açılacak olması ise bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.  Bu yıl bir ay erkene alınarak Mayıs ayında yapılması planlanan KPSS’ye girecek olan işsiz memur adayları, sınava hazırlanmak için yeterli sürenin olmadığından yakınırken seçim hükümetinin böyle bir karar alması ise çifte standart olarak ifade ediliyor.
Yönetmelik 2014 Yılında Çıkmıştı

Geçtiğimiz yıl Milliyet’te yer alan habere göre Sayıları 2 milyon sınırına yaklaşan Suriyeli mülteciler için beklenen yönetmelik çıktı. Düzenlemeye göre, sığınmacılara Türkiye’de pasaport gibi kabul edilecek birer kimlik kartı dağıtılacak.

Yasal olarak çalışma imkanı tanınacak olan Suriyeliler, iş için ilk olarak büyükşehirlere ve bölge kentlerine yerleştirilecek. Sektör ve işletme başına ‘Suriyeli sınırı’ olacak. İşçilikten, öğretmenlik ve mühendisliğe kadar değişen mesleklerde iş bulabilecek olan Suriyelilere yönelik prim desteği de gündemde.

Suriye’den göç edenlerin barınma ve istihdamına yönelik Geçici Koruma Yönetmeliği Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çoğunluğu Suriyeli göçmenleri içine alan düzenlemeye göre, Türkiye sınırından geçerken tespit edilen yabancılar ya da “makul süre” içinde yetkililere başvuranlara idari para cezası kesilmeyecek.

Suç işleyen kapsam dışı

Türkiye’ye gelen sığınmacı yabancılar, işkence tehdidi ya da kimlikleri nedeniyle baskı altında olacakları yerlere geri gönderilemeyecek. Düzenlemeden, “kitlesel akın” dönemlerinde Türkiye’ye gelenler yararlanacak, önce gelenlere koruma statüsü uygulanmayacak. “Zalimce eylem yaptığı” düşünülenler ile terör eylemi planladığı ya da terör eylemlerine karıştığı tespit edilenler uygulamadan yararlanamayacak. Ciddi suçtan mahkum olanlar, Türkiye’de ceza gerektiren eylemlerde bulunanlar veya hakkında insanlık suçu hükmü bulunanlar da statüye alınmayacak.

Beyanla kimlik verilecek

Türkiye’ye sığınmak isteyen yabancıların üzerleri, eşyaları ve araçları asker tarafından aranacak. “Asker olmayan silahlı unsurlar” ise silahsızlandırılacak. Kimliği olmayan yabancıların beyanı esas alınacak.

Fotoğraf ve parmak izi alınacak olan sığınmacılara İçişleri Bakanlığı tarafından ücretsiz “koruma kimlik belgesi” verilecek. Sığınmacılar, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen illere gönderilecek.

Gaziantep’ten çok talep var

Yetkililer, sığınmacıların tüm illerde çalışmasına sıcak bakmıyor. Suriyelilerin, büyük kentler ile güney ve Güneydoğu kentlerinde çalıştırılması olası. Özellikle Gaziantep’te Suriyelilerin çalışması için büyük talep olduğu belirtildi. Bayburt, Bitlis gibi küçük illerin de Suriyeli istihdamına açılması söz konusu.

Pamuk toplama, tekstil gibi işlerde Kaçak olarak çalışan Suriyelileri sistem içine almayı hedefleyen sistem uyarınca, sektör ve işletme başına Suriyeli limiti getirilebilecek. “Bir fabrikanın en fazla yüzde 10’u sığınmacılardan oluşabilir” ya da “tekstil işçilerinin yüzde 20’si Suriyeli olabilir” gibi limitler belirlenecek.

Ücret skalası belirlenecek

Suriyeli işçiler sadece fiziksel ağırlıklı işlerde çalışmayacak. Suriye’den çok sayıda öğretmen, mühendis ve tercümanın da Türkiye’ye geldiği, şirketlerin talep etmesi halinde bunların da çalışabileceği belirtildi.

İşçilerin maaş ve sosyal güvenlik konuları daha sonra netleşecek. Suriyeli işçilere, yaptıkları işe göre mevcut asgari ücretin üzerinde ayrı bir asgari ücret belirlenmesi gündemde. Suriyelilere düşük prim belirlenmesi ya da primlerinin devlet tarafından ödenmesi de seçenekler arasında.

Doğum kontrolü desteklenecek

Yabancı kimlik numarası alan sığınmacılar, katılım payı ödemeksizin tedavi hizmeti alabilecek. Sığınmacılara, “üreme sağlığı” desteği verilecek, uyuşturucu bağımlıları tedavi edilecek.

Sosyal yardımlardan yararlanmaları sağlanacak sığınmacılara tercümanlık hizmeti de verilecek. Psikolojik destek alacak olan yabancılar, insan kaçakçılığı girişimlerine karşı da korunacak. TÜİK tarafından istatistiki bilgileri tutulacak olan sığınmacılarla ilgili işlemler konusunda MİT Müsteşarlığı’nın istihbari talepleri de yerine getirilecek.

İşveren Suriyeli isteyecek

Sığınmacılara, geçici koruma süresince çalışma izni verilebilecek. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, öncelikle İçişleri Bakanlığı tarafından sığınmacı tespiti yapılacak. Sığınmacılar kadın, çocuk ve erkek olarak sayılacak. Yapılan tespitlere göre koruma kimlik belgesi alacak olan sığınmacılar, işverenlerin taleplerine göre işe yerleştirilecek. İşverenler, çalıştırmak istedikleri Suriyelilerin kimlik örnekleriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuracak.

Bu kimlikler pasaport yerine de geçecek. Yetkililer, “Çoğu sığınmacı olmak için pasaportunu yırtıyor. Artık statüleri belli olacak” diye konuştu.

Bakanlık Açıklamıştı

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl içerisinde Suriyeli öğretmenlerin Suriyelilere yönelik oluşturulan geçici eğitim merkezlerinde yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinde gönüllülük esasına uygun olarak istihdam edileceklerini açıklamıştı.

Erdoğan: Suriyelilere Vatandaşlık Vereceğiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen Birleşmiş
KPPS’siz 10 bin Özel Harekat Polisi Alınacak
Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne
İlaç Firmasına Personel Alımı Yapılacak
Türkiye’ de en çok bilinen ilaç firmalarından
Jandarma Genel Komutanlığı 10000 Erbaş Alacak
Jandarma genel komutanlığından yapılan duyuruya göre 10000
Devlet Demir Yolları İşçi Alımı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları tarafından yapılan
Evden Yazı Yazarak Para Kazanma
İnternette en çok aranılan konulardan biri de
 1. author

  Fatoş1 sene ago

  Peki sorarim bu devlete , Suriyeli mûltecilere bu kadar ayricakli dawranilırken , nerede kaliyo o zaman TC vatandaşi(!) , asgari ûcretin üzerinde ücret vermekte ne oluyo bi anlam veremyrum gercktn TC vatandaşlarna o zaman neden yıllardir bu hak talebinde bulunulmuyordu ..
  Şimdi sorarim sizlere bu hak mi refah
  mi ? ( ?)
  Ne de çabuk unutuldu bakiyorumda tarihimiz o zamandan bu zamana
  Dönüp bi tarihimızi hatirlayin ve ona göre davranin , düşünün derim ..
  Gerckten bu kadarida fazla ama
  Amaciniz galiba kendi icinizde bi iç sawaş cikarmak mı ?
  Bi kac yila kadar eğer gercktn öyleyse dewam edın bu yolda ..

  Reply
  • author

   Nezih12 ay ago

   Fatoş sen önce Türkçe yazmasını öğren. Ondan sonra Devlet memuru olarak belki görev yapabilirsin. Kendi dilini konuşmaktan, yazmaktan acizsin. Türkçede “w” ‘nun ne işi var?

   Reply
   • author

    Yalçın12 ay ago

    İşte sizin gibi imla hatasını bulupta devlet hatasını görmezden gelenler memur oluyor zaten.

    Reply
   • author

    aslı11 ay ago

    işte senin gibiler sadece yazı hatasına bakıp asıl okunuyu anlamıyor

    Reply
    • author

     Erdal11 ay ago

     Asıl konu bi w harfi mi ?! Ahmak herifalan, bizim kendi òz vatanımızda,elin arap I gelsin hoop mmemur olsun (olayı ümmet e müslümanĺığa çekme sakın Hamdolsun Dinimizi birligi biliyoruz ama bu biizm hakkımızı onlara yedirmek olmuyor. Olsa olsa bu ayrımcılık çifte standart

     Reply
   • author

    Mehmet Aksoy11 ay ago

    Çaylak keskin gözlü olduğunu göstermek için Akbaba’ya yerde bir buğday gördüğünü söyler.
    Akbaba ‘bu kadar yükseklikten görülmez’ der. Çaylak nasıl olsa yerde bir buğday bulunur der ve süzülür, ancak buğday ararken kapana yakalanır. Akbaba ‘Küçük bir buğdayı gördün de koskoca kapanı nasıl görmedin?’ der.

    Reply
   • author

    Hafsa11 ay ago

    Sen nasıl yazdığına değil ne yazdığına bak wwwwwwwwwwwwww

    Reply
   • author

    cabbar10 ay ago

    beynini kaç kuruşa satın aldılar

    Reply
   • author

    nez10 ay ago

    adam ol lan g**t

    Reply
  • author

   hümanist10 ay ago

   nezih fatoş hanımın o kadar yazdıklarından bir w yemi takıldın.faşisttttttttttttttttttttttttttttt

   Reply
  • author

   atilla10 ay ago

   insanlar düşünürken, kelime ve kawramları kullanır. Bilgi,bilgi dinme,edilinilen bilgiyi analiz etme,sorgulama-karşılaştırma,mantık gibi belirli ve zorunlu teknik kuralları wardır. Aklımızda olanı raslantısal kelimelerle,anlamını bilmediğimiz kawramlarla gelişigüzel ifade etmek düşünmeden konuştuğumuzu ya da yazdığımızı gösterir. Yazın ya da söylem kalitesi kişinin düşünebilme kabiliyeti oranındadır. Bu aşamadan sonra isterseniz WXMNS veya ne kullanırsanız kullanın ama öncelikli olarak malum kurallara uyulması gerekir.
   (W leri dalga geçmek için koydum, keza w kullanılan tüm dillerde her kelimede w olmaz, sayenizde başka dilleri de bozduk 😀 )
   Size ulaşan bilgide “Suriyeli mültecilere memurluk verilecek” kısmının neresini araştırdınız?Elinizde devlet tarafından düzenlenmiş bir evrak var mıdır? Var ise seri nosu ile paylaşır ya da link atabilir misiniz?
   Şayet yok ise eksik ya da yanlış bir bilgiyi, doğruymuş gibi düşünüp(!?) kişisel hezeyanlarımızla yayıp, asılsız, zeminsiz bir siyasi karalama kampanyasının malesef bilinçsiz neferleri haline gelirsiniz ki, toplumsal gerilimi,ötekileştirmeyi, arttırmakta ve bahsettiğiniz iç savaşın ilk mermisini atmakta oluyorsunuz. Bu yüzden size gelen bilginin kaynağına bakıp, asıl kimlerin bu çaba içinde olduğunu “isterseniz” net olarak görebilirsiniz. “isterseniz” demek zorundayım, çünkü bilerek yanlış bir fikre çanak tutmak, sürekli karşı çıktığınız ama ne hikmetse sonuna kadar tarafınızdan binlerle örneklendirilebilecek, çifte standartçılık ayırımcılık, istemeden yapılacak bir eylem değildir.
   Şİmdi konu hangi kapsamda konuşulmalı? Irkçılık mı? Vatandaşlık mı? vatandaşlık hakları mı?
   Konu bağlamında Başlık; “Suriyeli mülteciler memur olacak” mı yoksa “Vatandaşlık verilen Suriyeli’ler memur olacak” mıdır? Kanunda mültecilerin hak sınırları belirlidir. Vatandaşlık haklarından faydalanamazlar. Fakat vatandaşlık almayı hak kazanmış yabancı uyruklu kişiler bu haklardan doğal olarak faydalanabilirler. Sizin gibi, benim gibi. Benim de yabancı uyruklu T.C vatandaşı olarak bu haklardan faydalanmam sizi rahatsız eder mi? 🙂
   Vatandaşlık hakkı almış Suriye veya başka yabancı uyrukluların memur olacak olması ya da hak sahibi olmaları rahatsızlık veriyorsa, net olarak ırkçılık dahası seçkinci(elitist) ırkçılık yapılıyordur ki bu daha da çirkin ve insanlık dışıdır. Çünkü bu ayırımı batı kökenlilere yapmamaktasınız.

   Reply
 2. author

  Arda poyraz1 sene ago

  Artık yeter sız bu ülkede bukadar hakka sahipken ülkeye kotuluk yapıcagınız ve ülke icinde ulke kuracagınız apacık ortada üstelik kwndi vatanına sahıp cıkmayan bır devlet baska bır ulkenın kendı topraklarını bıle sahıp cıkmayan dılencılkle bızlerı bunaltan hem devletten bızım maas kesınrımzle maas alıp dılenen kendıne hayrı olmayan sırtımıza kambur bır yıgın ınsana kusura bakmada ben ıstwmıyorm kımse ıstemıyor gerı yollansın hepsı bır tanesını bıle gormwk ıstemıyoruzzzz

  Reply
 3. author

  Emin ç1 sene ago

  Anlaşıldı Türkü Türkiye’den kovmak istiyorlar bunlar!!!!

  Reply
 4. author

  çomar John1 sene ago

  yaşasın akhparti hüloooğğğğğğ

  Reply
 5. author

  Mehmwt1 sene ago

  Vallahi saka gibi ulke olduk yapanlara helal olsun artik suriyeli doktor kardeslerimize derdimizi anlatmak icin arapcada ogreniriz biz sıkıntı degil hhahhaha vallahi sinirden guluyorum ya

  Reply
 6. author

  Onur B.1 sene ago

  Ne suriyeliymiş arkadaş. Yazıklar olsun verdiğim vergiler haram zıkkım olsun.Üç yıldır denklik bekleyen ve avrupa birliğinde okumuş bir birey olarak, suriyelilere direnk denklik verip, şimdi de direk memur yapacaksınız.Bizleri bu derece mağdur etmeye hakkınız yok.tacize uğraya biz, işsiz kalan biz, haksızlığa uğrayan yine biz. Yetti be. Yetti artık buramıza kadar geldi.Bu işin sonu felakettir.

  Reply
 7. author

  levent1 sene ago

  t.c. vatandaşı yerine suriyeliye ayrıcalık tanınıyorsa, akp’ye oy atmazsın olur biter. hem akp’ye oy atıp hem de yakınmak tam bir budalalık!

  Reply
  • author

   mahmut12 ay ago

   çok haklısın akp şuan kendi ayağına sıkıyor farkında değil

   Reply
 8. author

  Berke1 sene ago

  Yazıklar olsun. Hakkım varsa haram olsun. Türk vatandaşı aç bırak suriyeliye peşkeş çek bunun tek açıklaması oy toplamak. 2011’te Türkiye Konsonluğuna taşlarla,sopalarla saldırıp. Türkiye bayrağını yakıp-Atatürk resmi yırtan adamları baştaçı yaptınız. Helal size sonumuz geliyor uyan millet uyan

  Reply
 9. author

  kadir1 sene ago

  Bunların sebebi türk düşmanlığıdır. Ne kadar türklük karşıtı ırk o kadar türklüğü silmek. Bir kere milliyetçiliği barındırmayan arap bir hırsızı başa getirirsen bunlar olacak tabi

  Reply
 10. author

  kadir1 sene ago

  Burdan bakanlara sesleniyor um siz önce kendi insanı niza iş güç wer in Suriyeli lere sonra düşerse werirsiniz ne bu be hem onlara baq hemde dewlet memuru yap

  Reply
 11. author

  Mert1 sene ago

  Anlaşılan artık tayip amca o koltuk sana dar geldi neyse bir dahaki seçimde sana oy veren senin gibi olsun

  Reply
 12. author

  Ahmet Yıldırım1 sene ago

  Ülkeyi verin bence biz gidelim. Şaka mısınız agalar? Harbiden bu kadar şerefsizlik olmaz. Biz yıllardır sınavlarla uğraşalım psikolojimiz bozulsun adamlar gelsin kolayca iş bulsun ne güzel kafalar. Bunun hesabını vereceksiniz. Ak partiliydim ama artık oyumu hayatta vermem bu adilere. Sadece benim değil bir çok ak partili tanıdığım gençler artık isyan eder halde. Umarım sonları yakın olur.

  Reply
 13. author

  zehra1 sene ago

  haram olsun

  Reply
 14. author

  Anadolu Çomarı1 sene ago

  erdoğanın götünün kılıyık

  Reply
  • author

   Vahap Doğan1 sene ago

   Yani göte en yakın olan sensin 🙂

   Reply
 15. author

  Mustafa1 sene ago

  Bilseydim üniversiteyi Suriye’de okurdum

  Reply
 16. author

  murat kayadan1 sene ago

  Hala bu tayyibin yaptıklarını destekleyen karakterden yoksun kendi iradesiyle bir şey konuşamayan beyinsizler var.Biraz kendi aklınızı kullanın ALLah size boşa mı akıl vermiş.Ülke felakete sürükleniyor.%20 genç işsizlik oranı var bu ülkede.Yazıktır günahtır bunlar bedavaya sınavsız üniversite okudular.Bizim evlatlarımız gecesini gündüzüne katarak çalıştılar.Bedava yurtlarda kaldılar.Bedava sağlık hizmetinden yararlandılar.Bizim vatandaşımızın suçu neydi ? Bunlar bizim vergilerimizle okudular sağlıktan yararlandılar.Yazık günah

  Reply
 17. author

  ESED1 sene ago

  tmm olayın çözümü basit onlar türk olsun bizi suriyeli yapsınlar normale dönmüş oluruz:D

  Reply
 18. author

  vatan1 sene ago

  Akıl ermiyor anlamıyorum neyapmaya çalışılıyor? Herhalde yanliş haberdir boylebirsey kabul edilemez bizim gençlerimiz issizken.

  Reply
 19. author

  vatan1 sene ago

  Haram zehir olsun

  Reply
 20. author

  hasan1 sene ago

  Hala turkıye dıyosunuz (AK PARTİ) yapıyor bunları malll topluluk parti bitiriyor turkıyeyi ajan lan bunlar

  Reply
 21. author

  KADİR1 sene ago

  SAYIN DEVLET YETKİLİLERİ SATTIĞINIZ BU ÜLKEDE PARA İLE OY İLE SATIN ALDIĞINIZ O*** Ç*** SURİYELİLERE MEMURLUĞU VERİRKEN ACABA VATANI İÇİN 15 AY ASKERLİK YAPMIŞ VE 1 KARIŞ TOPRAĞI İÇİN CANINI VERMEYE HAZIR BİZLERE NEDEN İMKAN SUNMUYORSUNUZ.

  Reply
 22. author

  ahmet1 sene ago

  BURDAN YETKİLİLERE SESLENİYORUM

  ANANMIZ KALDI ONLARIDA……….. SURYELİLER YAZIKLAR NASIL OLSA DİMİ

  mülteciler ve ülkelerinden atlar.

  Reply
 23. author

  Yazık hala anlamayan koyunlara1 sene ago

  Bizim ülkemizde sokakta yatan çöpten kuru ekmek bulunca sevinen,vatan deyince canini severek feda eden birçok insanımız var bunlar türk olduğu için mi ev verilmiyor da suriyelilere veriliyor.binlerce; öğretmen ,mühendis, memur olmak için okuyan her sınavı dersi geçen son sınav kpss ye gelince takılan ,işşiz gençlerimiz var.bunlara 2 milyondan fazla okumuş gencimize memuriyet verilmeyip mali sıkıntı yalanı uyduruluyor.suriyelilere yaptıklarınız nedir ?

  Reply
 24. author

  Koyunlara....1 sene ago

  Üniversite okurken kaldığım devlet yurdunda bir kişilik odalar boş duruyordu banyo wc içinde olan otel odası gibi son sınıfta olduğumuz için istemiştik bize vermediler.meğerse suriyelilere ayrılmış yurdun en güzel odalarına yerleştiler ayrıca bizim paramız yetmediģi için yiyemediğimiz yemekleri onlar bedava yediler bizler krediyle okurken onlar bedava ödemesiz burs aldılar ve dahası bunların ne demek olduğunu hala anlamayan var hala savunanlar Allah akıl versin ne diyim.

  Reply
 25. author

  SuriyeLiDusmanii!1 sene ago

  SuriyeLiLere Kucak Acanida Actiranida As Verenide İş Verenide Ev Verenide Hayir Yapanida Koruyanida SakLayaninda Hepsinin aq ! ALayi Vatan Hainii BunLari Yapan Her kimse..!

  Reply
 26. author

  Hakan Calli12 ay ago

  Ne kadar Suriyeli varsa anasını s***m

  Reply
 27. author

  Vatansever12 ay ago

  Herşeye inanmayın medyada yalan haber olabilir ülkeyi karıştırmak isteyenler var içimizde su haberin resmi gazetede linkini paylaşmadan kimse inanmasın resmi gazetede çıkmışsa haklısınız degilse bu haberi yayanlarda fetöcü gibi vatan hainleridir.Ben resmi gazetede görmedim TC resmi gazete linki atan arkadaşa inanirim.

  Reply
 28. author

  ahmet12 ay ago

  demekki darbe falan hepsi oyunmuş bunların üstünü kapatmak için bravo sze

  Reply
 29. author

  Turhan12 ay ago

  Turkiyede darbe oldugu falan yok suriyelileri unutturmak icon oyun biz darbeyle ugrasirken adamlar memur oldu.Yaziklar olsun

  Reply
 30. author

  Özlem12 ay ago

  Bizlerin seçtiği adam bizleri ezip geçiyo herkes görsün birazda tayuibin yaptıklarına ses çıkarıp ayaklansin herkes biz istersek varlar istemezse yoKlar bunu göstermek gerek Türkiye olarak iş işten geçmeden ama…

  Reply
 31. author

  timur cenk12 ay ago

  bunun sebebi cahilliğin koltuk sevdasıdır . yazıklaaar olsun . eğer gerçek haberse ve onanacaksa yazıklaaar olsun sizin yöneteceğiniz devlete . dil bilmez lisan bilmez kültürü ne bok belli değil adamın kalkmış akademik hayatı olmayan başımıza bela olanları memurlara denk tutuyorlar . siktirsinler gitsinler lanet olsun gitsin almanya alsın fransa alsın .eğer onların da başlarında böyle yönetim var tabii .

  Reply
 32. author

  aslı11 ay ago

  okumuş ögretmen olmuş ama atama olmadıgı için askari üçretle inşaatlarda çalışıyor ama kendi nsanına yardım etmiyorlar sonrada başta bulunanları övüyoorlar işte bu zihniyette olan insanlarla bu ülke bir yere gitmez

  Reply
 33. author

  Yücel Aygün11 ay ago

  Haram zıkkım olsun bu vatan hainlerine bunu yaparsanız istemiyoruz biz suriyeli felan bir ülke bir idarecinin kendi zevkine çıkarlarına göre yönetilmez kimse istemiyor senin milletin istemiyor sen daha halen içimize sokuyorsun kendi ülkesine yararı olmayan bizemi yararı olaçaktı madem çok avukat mühendis var gitsinler ülkelerini kurtarsınlar yeter araplardan nefret ediyorum

  Reply
 34. author

  Eser11 ay ago

  Yaa Gelmeyin gaza bunlar eyyam. Milleti birbirine dusurmek icin. Fetö ayaklari

  Reply
  • author

   afem11 ay ago

   Bırakın bu feto ayaklarnı milletin kesip atdıgı kıl dan vergi alınır olmuş komuşum suriyelilere

   Reply
 35. author

  barış11 ay ago

  Kendi vatanını savunamayan suriye lilerin ne sine vandandaslik veriyolar türkçuluk demek vatan severlik demek ilerde bu suriyeliler başımıza çok bela olcak bide devlet memuru yapcak lar mış biz askeri ücrete çalışırken

  Reply
 36. author

  Neriman11 ay ago

  İnşallah yalan haber olsun benim yurdumun insanı varken.yazık benim türkiyemin gençlerine savaş bitsede herkes yerini bilse gitseler kendi ülkelerine allah onlarada selamet verse.Türkiye’ye sahip çıkacaklarina Suriyeyi düşmana teslim etmeselerdi. Biz başka milletlere benzemeyiz ölürüz vatanımızı terk etmeyiz farkımız bu.ne mutlu türküm diyene. …

  Reply
 37. author

  esra11 ay ago

  Tayyip bir suriyeliyle komşu olsaydı o zaman bu saçma sapan uygulamalar söz konusu olmazdı lawrence of arabia da ki şam sahnesi aklıma geliyor hep ingilizler demokrasi getirdi yaşasın osmanlıdan kurtulduk diyen arap güruhu sömürülcek petrolleri kalmayınca tekrar bize yamanıcaklar british petrollium baksın bu bedevilere birde kısırlaştırılsınlar

  Reply
 38. author

  Zafer11 ay ago

  Ne mutlu türküm diyene arkadaş senin vatan severin tank önüne yatsın senin vatan severin mermiye göğüs gersin senin vatan severin vatan sevsin sen surüyeliyi devlet memuru yap ondan sonra akşama bitanedaha feto

  Reply
 39. author

  Nur11 ay ago

  Az önce öğrendim haberi cidden şok içindeyim doğru söylemek gerekirse suriyeli vatandaşlara çok üzülüyorum ama bu kadarı da cidden fazla ya %2 lik kısmı çıkar abi diğerleri hep insanları sömürüyor inanin öyle suriyeli var ki hem dinlenip hem de lüks denilecek arabalara binen bizzat şahit oldum ya sade ben değil ailemde etrafımdaki insanlarda şahit tabi bundan sizlere ne değil mi insallah yalan haber çıkar da ama sanmıyorum pes valla pes bu ülkeyi kalkindirirmi bilmem hoş böyle bir şeye gerek yok zaten gelişmekte olan bir ülkeyiz bunu inkar etselerde bütün dünya biliyor aslında ama kendi vatandaşlarınız hakkını sömürüyorsunuz yazık cidden yazik

  Reply
 40. author

  Nesibe11 ay ago

  Pes yani diyecek hiçbirşey bulamıyorum. Ne suriyeliymiş arkadaş baş tacı yyaptılar

  Reply
 41. author

  Naz11 ay ago

  Daha kendi vatanını savunmaktan aciz insanlar gelmiş burada türkçe öğretmeye kkalkışıyor! Boş lafa gerek yok herkes yerini yurdunu bilsin. Bunlara bu kadar ses çıkartan maalesef ki yine bizim devletimiz savaş biterde biran önce ait oldukları yere giderler inşAllah

  Reply
 42. author

  Esra10 ay ago

  Sanmam dgru bir hber olduğunu dgrysa bile askeri anlamda çoğunluğu sağlamak için de bnce okdr polis asker görevden alındı onlrn yerine yenileri alınması gerek. Ve sriyelileri. Vatandaşlığa alınması da turkiyede çoğunluğu sağlamak için nekdr çok olursak okdr güçlü oluruz Suriyelileri ülkesine gnderdgmzde Amerika rhr brakmycak önce orayı ele gecirip snra burayı bunu görmüyor muyuz ha surasida can sıkıcı bizler sinva grerkn onlr kolayca olck gbi bi haberler dolaşio umarım yalan hberdr enazndan onlrda bzler kdr mücadele ederek grsinler..

  Reply
 43. author

  Ali10 ay ago

  Sen yurt dışında ne kadar gidip o devlette memur olma şansın varsa Suriyeli içinde o kardeşim ..neyin muhabbetini yapıyorsun. İnşaatta çalışırmısın yok vardiyalı fabrikada çalılırmısın yok Suriyeli çalışacak dendiği zaman kıyamet kopuyo

  Reply
 44. author

  Yunus10 ay ago

  Vatan belki çok zor elde edilen bir toprak bütünlüğüdür ama.bizim vatani öyle bir hâlâ soktularki sanki TC devleti deyil muz devleti alırsın Allah rızası için kaldirbilcegin bir kapasiten vardır onun dışındaki kaldırmaya eseklik dersin onuda kaldırmak zorunda değilsin bakiyorsun gençlerine hepsi ortalıkta gezen parklarda cikmiyan sahillerden eve gitmiyen eylence mekanında cikmiyn yamyam gibi haş hası gibi bi toplumu olan insanlara kucak açan biz Türkiye kolayca vatan sahibi olmak isteyen suriyelere vatanımızı resmen bırakıyoruz gerçekten bunlardan faydami alcak Türkiye bunlarda PKK gibi ilerde bize arap terörü olcak sonrada yine ölen askerlerimize polisimize arkasından diyceki vatan saolsun bence vatan kan kayıbı ediyor simdi devlet demli bunlar kamplarda inememli ismi lazim kamplara devletin yanında boy gösteren is adamları yapsın her kampın alanına 2/3 fabrika salmasin devlet bu yam yanları dışarıya ikitelide 7 yaşındaki kıza tecvuz eden suriyelilermi vatana yararlı olcak la vatanından kaçının toprak olsun başına o topraki ne bunları kabul eder nede artik onlar gider ……

  Reply
 45. author

  Türk10 ay ago

  Bizim milyonlarca insanımız aç, evsiz, işsiz… Dinimizde bile önce kendini ve aileni düşün. Kazancın size yetip artıyorsa sonra çevrene yardım et diyor yani biz ilk önce kendi vatandaşlarımızı düşünmek zorundayız. Sen tamamlamadıgın bir işin üstüne yeni işler koyarsan işin içinden çıkamaz bir hal alır bu. Onlara yardım eli uzattık diye Türkiye nin içine yerleşmelerine müsade edemeyiz.. Niye o çadırlardan çıkıp aramıza girdiler. Hergün haberlerde mutlaka bir suriyelinin bir Türk’e saldırdıgını izlemek zorunda degiliz. Bizden cok daha iyi yaşıyorlar. Güya savaş mağdurları ama seni beni begenmiyor adamlar. Ben hakkımı helal etmiyorum. Onların ne vatandaş olmasını ne de memur olmasını hazmedemem. Bize yazık değil mi yaa. Biz o kadar sınavlara girelim o kadar çaba gösterelim onlarda armut piş ağzıma düş ohh ne güzel dünya..!!

  Reply
 46. author

  Vatan Evladı10 ay ago

  Herkese Selam Aleyküm
  Toprağını satan şerefsizlere toprakmı verilir,vatanını satan ve sahip çıkamayan adamlara bu ülkede zırnık verilemez arkadaş sonra bizim ülkemizde altı milyon işsiz insan varken kim buna cesaret edebilir bizler vatanımız,bayrağımız uğruna direndik yinede satmadık ülkemizi ancak suriyelilere gelince onlar küçükçekmece sahilinde denizde yüzerken bizim kardeşlerimiz şehit oluyordu ancak ülkemizde dindar görünen ama alnı secdeye gitmeyen insanlar oldukça bu ülke hep zarar görür arkdaşlar,ancak bizler buna dur diyebilriz..

  Reply

Leave a reply "Vatandaşlık Verilen Suriyeliler Memur Olabilecek!"


Top