Mülakat Yöntemleri ve Mülakatta Sorulan Sorular

128 views

Eleman seçimi için birbirinden farklı yöntemler yer almaktadır. Aşağıda değişik mülakat yöntemleri hakkında özet bilgi verilmiştir.

Serbest Mülakat

Serbest mülakat, düzensizdir. Açık ve samimi bir konuşma biçiminde geçer. Daha sonra değerlendirme ve karar, önceden belirlenmiş kriterler esasına dayanır.

Durum Değerlendirme Mülakatı

Durum değerlendirme mülakatında, adayın davranışları temel ilgi alanını oluşturur ve belirlenmiş bazı durumlara göre karar verilir. Aday, kendisine anlatılan türde bir durumla karşılaştığı zaman neler yapacağını anlatır. Adayın ortaya koyduğu davranış durumu, önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilir.

Panel Mülakat

Panel türü mülakat, birkaç mülakat sorumlusu tarafından yönetilir. Her mülakat sorumlusu, ağırlıklı konularla ilgili sorular sorar ve gözlem (adayın bilgisi, konuşma tarzı vb.) yapar. Mülakattan sonra görüşler ortaya konularak değerlendirmeye alınır, müşterek karara bağlanır.Biyografi MülakatıBu tip mülakatta, adayın belirli bir görev için uygun olup olmadığına, özgeçmişinden yola çıkılarak karar verilebileceği prensibinden hareket edilir. Sorular, adayın davranışlarının, deneyimlerinin ve tutumunun gözlem altına alınabileceği bir noktaya yöneltilir.

Çok Yöntemli Mülakat

Bu tür mülakat, yukarıda anlatılan bütün yöntemleri bir arada kullanarak yapılan mülakattır.

Mülakatta Sorulan Sorular

Mülakat sorular ve cevapları

Bu işi ne kadar süre yapabilirsiniz ?

Bir iş için kesin zaman sınırlaması koymak doğru değildir. Bu nedenle zaman belirtmek yerine, yapacağınız işi öğrenene, yeterli tecrübe edinene kadar çalışmak istediğinizi ve firma içinde bir üst konuma terfi etmeyi umduğunuzu belirtmek çok akıllıca olacaktır. Soruyu yanıtladıktan sonra siz de mülakatçıya sizinle ne kadar çalışmak istediklerini sorabilirsiniz.

Stresli ortamlarda çalışabilir misiniz ?

Bu soruya herkes evet diyecektir ama burada önemli olan daha önceki işinizde benzer durumlarda sergilediğiniz başarılı bir durumu aktarmak olmalıdır. Örneklemeler daha pekiştirici ve inandırıcı olacaktır.

Eğitim gördüğünüz konu bilinçli bir tercih midir?

Bu en sık sorulan sorulardan birisidir. Vereceğiniz yanıt sizin hedefleri olan biri olup olmadığınızı da ortaya koyacaktır.Bu soruya verilmesi gereken cevap bölümünüzden hoşlandığınız ve ilgi alanınız olduğudur.

Sormak istediğiniz bir soru var mı?

Bu soruya asla hayır demeyin. Hayır yanıtınız başvurduğunuz firmaya ve pozisyona karşı yeteri kadar istekli olmadığınızı gösterir. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmek ve işe olan hevesinizi sorularınızla ortaya koymanız gerekmektedir.

Mevcut işinizde sizi iş aramaya iten sebepler nelerdir ?

Bu soru en tehlikeli sorulardan birisidir. Sorunun altında sizin uygun aday olup olmadığınızı anlayabilmek adına bir çok gizli sorular yatmaktadır. Vereceğiniz yanıtlara dikkat etmelisiniz. İşletme politikası veya pozisyonun sizi tatmin etmediği gibi yanıtlar benzer durumu başvurduğunuz pozisyonda da yaşama ihtimaliniz olduğunu açıkça ortaya koyacaktır. Ayrıca bu soruya yanıt verirken iş arkadaşlarınızı, yöneticilerinizi ve firma politikasını asla kötülememeniz gerektiğini altını çizmek isteriz. Böyle bir yaklaşım öz geçmişinizin rafa kaldırılmasına sebebiyet verebilir.  Bu soruya verilebilecek en makul yanıt icra ettiğiniz görev rahatsızlıklarınızı örneklemeniz olmalıdır. Ayrıca başvurduğunuz pozisyonun size uygunluğundan dolayı da iş arama sürecinizin hızlanmış olduğunu dile getirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu işe başvurmanızda etkili olan nedenler nelerdir ?

Bu soruya asla maddi yaklaşım sergileyen yanıtlar vermemelisiniz. Özellikle işin size kazandıracağı tecrübe, eğitim olanakları ve gelecekte kariyerinize olan katkılarından bahsetmek daha doğru olacaktır. Mülakatta sorulara vereceğiniz yanıtlar kadar, giyiminizden duruşunuza her haliniz mülakatçı tarafından inceleniyor olacaktır.

Tags: #mülakat #sorular

Erdoğan: Suriyelilere Vatandaşlık Vereceğiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen Birleşmiş
KPPS’siz 10 bin Özel Harekat Polisi Alınacak
Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne
İlaç Firmasına Personel Alımı Yapılacak
Türkiye’ de en çok bilinen ilaç firmalarından
Jandarma Genel Komutanlığı 10000 Erbaş Alacak
Jandarma genel komutanlığından yapılan duyuruya göre 10000
Devlet Demir Yolları İşçi Alımı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları tarafından yapılan
Evden Yazı Yazarak Para Kazanma
İnternette en çok aranılan konulardan biri de

Leave a reply "Mülakat Yöntemleri ve Mülakatta Sorulan Sorular"


Top