İşkur 1 Milyon Kişiyi İş Sahibi Yapacak !

163 views

2015 yılı içerisinde 890 bin kişiye iş imkanı sağlayan İşkur, bu sene rakamı 1 milyon kişiye çekmeyi hedefliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu‘ nun yaptığı açıklamada bugüne kadar 300 bin kişiyi işe yerleştiren İşkur, yıl sonuna kadar bu rakamı 1 milyon kişiye çıkarmayı planlıyor.

Ocak, şubat, mart aylarının işe yerleştirme açısından verimli geçtiğine dikkat çeken Bakanlık kaynakları, “Küresel ekonomilerdeki tüm olumsuzluk ve jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisine olan güvenin sürmesiyle birlikte işe yerleştirme sayılarında geçen yıla oranla önemli bir artış söz konusu. Yılın ilk 3-4 aylık dönemi iyi geçti. Normalde yaz aylarında daha fazla kişi işe yerleştirilir. Bu sonuçlar 2016 yılında rekor kırılabileceğini gösteriyor” dedi.

İşbaşı eğitim programının öneminin de altını çizen Soylu, yıl başından beri 104 bin kişinin bu program kapsamında çalıştırıldığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Memur-Sen Trabzon Temsilciliğini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin yaptığı yatırımlara ilişkin bilgi aktardı. Türkiye’nin yaşadığı sorunları dile getiren Soylu “Sorunlara rağmen yaklaşık 3.5 ayda İŞKUR vasıtasıyla 298 bin kişiyi işe yerleştirdik. Hiç istikametimizi bozmadık, aynen devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu yıl inşallah 1 milyon kişiyi İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştireceğiz. İş başı eğitiminde ocak ayından itibaren önemli bölümü genç olan 104 bin insanımızı işle buluşturan bir anlayışı ortaya koyduk. Bu Türkiye’nin dinamizmidir, geldiği noktadır” dedi.

Türkiye’de her yıl yüz binlerce kişi yeni işe başlarken, işsizlere de ödeme yapılıyor. İşsizlik sigortası ödemelerinin başladığı 2002 yılı mart ayından 2015 yılı sonuna kadar 4.3 milyon kişiye 10.6 milyar Türk Lirası ödeme yapıldı. Çalışanların işten çıkartıldığında en büyük garantisi olarak görülen işsizlik maaşı 10 aya varan sürelerle ödeniyor. İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aydaki ücret dikkate alınıyor. İşsizlik Sigortası Fonu‘ndan yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

2007 yılından 2015’e kadar Türkiye’nin istihdamı 6 milyonun üzerinde artarken, Avrupa Birliği’nde ekonomik durağanlığın etkisiyle sayı yerinde sayıyor. Hatta 2007-2014 yılları arasında Avrupa Birliği’nde (28 ülke) istihdam edilen kişi sayısı 2.1 milyon kişi azaldı. Türkiye’nin 2023 yılı itibarıyla işsizlik oranlarını yüzde 5 seviyesine indirme hedefi bulunuyor. İŞKUR‘un 2015 yıl sonu açık iş hedefi 1.8 milyon iken 2 milyon 30 bin açık iş talebi özel sektörden alınarak hedefin üzerine çıkıldı. 1 milyon 150 bin kişi iş olmasına rağmen işe yerleşmedi. Çalışma koşulları, mesleki eğitim yetersizliği, maaş gibi nedenler iş beğenmemede etkili oldu. İş beğenmemede sosyal yardımların da etkili olduğu belirtiliyor. İŞKUR işgücü piyasasında açık işleri iletişim kanallarını kurarak özel sektörden alıyor.

Erdoğan: Suriyelilere Vatandaşlık Vereceğiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen Birleşmiş
KPPS’siz 10 bin Özel Harekat Polisi Alınacak
Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne
İlaç Firmasına Personel Alımı Yapılacak
Türkiye’ de en çok bilinen ilaç firmalarından
Jandarma Genel Komutanlığı 10000 Erbaş Alacak
Jandarma genel komutanlığından yapılan duyuruya göre 10000
Devlet Demir Yolları İşçi Alımı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları tarafından yapılan
Evden Yazı Yazarak Para Kazanma
İnternette en çok aranılan konulardan biri de

Leave a reply "İşkur 1 Milyon Kişiyi İş Sahibi Yapacak !"


Top